شیشه اسپایدر

نمای اسپایدر به نوعی از نماهای مدرن شیشه‌ای خود ایستا (نمای پرده‌ای curtain wall) گفته می‌شود که در آن شیشه به وسیلهٔ اتصالات نقطه‌ای به سازه متصل می‌گردد. کاربرد اصلی نمای اسپایدر در ساختمان‌های تجاری و اداری بوده و در صفحه شیشه هیچ‌گونه سازه عمودی و افقی مشاهده نمی‌شود، موردی که در نماهای کرتین وال لامل به عنوان یک ضعف مطرح می‌گردد.

به‌طور کلی نمای اسپایدر دارای سیستم متنوع ساختار سازه‌ای از سیستم سازه‌های فلزی، کابلی و شیشه‌ای می‌باشد که با توجه به کاربری ساختمان، بارگذاری و هزینه از آن‌ها استفاده می‌شود. استفاده از هرنوع ساختار شیشه در این نوع از پوسته نما بلامانع بوده که با توجه به شرایط محیطی و کاربری نما توسط تیم مهندسی نما تعیین می‌گردد.

شیشه اسپایدر چیست

شیشه اسپایدر یک راه حل مدرن برای مجموعه هاییست که ظاهر بیرونیشان شیشه ای است. این شیشه ها را با استفاده از اتصالات پیچ و مهره به یک ساختار پشتیبانی محکم بست می کند.

تثبیت کننده های فولاد ضد زنگ درجه بالا برای جذب تمام بارهای استاتیکی و دینامیکی (یعنی وزن مرده شیشه ، بارگذاری باد ، بار برف و انبساط دیفرانسیل به دلیل اختلاف دما) و توزیع آنها به ساختار پشتیبانی طراحی شده اند.

ویژگی های شیشه اسپایدر

عناصر میانی که بین پیچ و شیشه وارد می شوند اطمینان حاصل می کنند:

انتقال یکنواخت فشار در حالی که از عوامل بیرونی مانند طوفان جلوگیری می کند.

نمای ضد آب

عایق صدا

عایق گرما و سرما

شیشه اسپایدر اکنون به عنوان استاندارد انفجار ISO 16933 شیشه در ساختمان – لعاب امنیتی مقاوم در برابر انفجار – آزمایش و طبقه بندی شده و برای بارگذاری انفجار هوا در عرصه نیز مجاز است.

شیشه اسپایدر

انواع شیشه های اسپایدر

برای شیشه های یکپارچه ،شیشه اسپایدر از یک پیچ و مهره مفصلی تشکیل شده است که به یک ساختار پشتیبانی محکم می شود تا اطمینان حاصل شود که شیشه در موقعیت خود ثابت است. استفاده از چنین پیچ و مهره هایی اجازه حرکت در همه جهات را می دهد. هر اتصالی با دقت در یک سوراخ و در سطح خارجی شیشه قرار می گیرد.

شیشه های چند لایه ، به صورت STADIP SPIDERGLASS  همراه با شیشه های تقویت شده با حرارت هستند که می توانند با تثبیت کننده های شیشه اسپایدر مورد استفاده قرار گیرند و از یکپارچگی شیشه در صورت شکستگی تصادفی اطمینان حاصل کنند.

 

شیشه  دوجداره دارای یک برگ بیرونی SECURIPOINT با داخلی سخت یا لمینت شده است. این واحدها می توانند هر یک از محصولات COOL-LITE یا PLANITHERM را در خود جای دهند.

بیشتر محصولات شیشه ای از محدوده SAINT-GOBAIN GLASS را می توان با شیشه اسپایدر استفاده کرد:

شیشه شناور شفاف PLANICLEAR یا شیشه فوق العاده شفاف DIAMANT

شیشه رنگی بدنه PARSOL

شیشه کنترل خورشیدی COOL-LITE CLASSIC ، COOL-LITE ST یا COOL-LITE K یا SK * ، ANTELIO

شیشه PLANITHERM با میزان کم انتشار

EMALIT EVOLUTION * شیشه لعابی

SERALIT EVOLUTION * شیشه چاپ روی صفحه.

بسته به نوع درزگیرهای استفاده شده امکان استفاده از شیشه های خود تمیز کننده BIOCLEAN وجود دارد.

عملکرد اسپکتروفتومتری شیشه اسپایدر با عملکرد شیشه ای که سیستم را تشکیل می دهد مطابقت دارد.

نماها

نمای شیب دار

نمای دو رنگ پوست

شیشه بالای سر

پارتیشن داخلی / دهلیز

سایبان

شیشه اسپایدر

مزایای شیشه اسپایدر

ظاهر بدون سر و صدا و سرخ شدن

تثبیت کننده های شیشه اسپایدر به ایجاد مجموعه های تمام شیشه ای و پروژه های ابتکاری کمک می کنند. با استفاده ازاین شیشه ، شیشه ها مانند ساختارهای سنتی در قاب ها تنظیم نمی شوند ، بلکه با ثابت سازی نقطه ای در جای خود قرار می گیرند ، بنابراین نمای زیبایی شیشه ای نوآورانه ای ایجاد می شود.

حداکثر شفافیت

می توان ساختارهای تمام شیشه ای ایجاد کرد و اطمینان حاصل کرد که فضای داخلی با نور طبیعی تأمین می شود. هنگام بازسازی ساختمان های قدیمی ، وضوح شیشه باعث می شود تا ساختار اصلی در شکل واقعی خود نمایان شود.

نصب و رفع مشکل

شیشه اسپایدر یک سیستم کامل برای سازه های شیشه ای پیچ و مهره است. بسته کامل شامل شیشه ، اتصالات ، اتصال دهنده ها و براکت های اسپایدر برای اتصال به چارچوب یا ساختاری محکم مانند آهن یا فولاد است.

اصول طراحی شیشه اسپایدر

اندازه سازه نگهدارنده باید برای گرفتن وزن شیشه و شرایط بار باد مناسب باشد ، بنابراین باعث ایجاد فشار بر روی شیشه نمی شود.

شیشه باید در برابر بارهای باد و بارهای مرده تحمل کند.

برای جلوگیری از انتقال تنش و ایجاد فضای لازم برای پیچ و مهره ، باید بین دو شیشه شکاف وجود داشته باشد.

 

  • وزن کم سازه و اتصالات
  • شفافیت یکپارچه نما
  • سادگی جزئیات اجرا
  • امکان اجرا سطوح پیچیده بدون نیاز به فرم دهی سازه
  • تنوع سیستم‌های زیرمجموعه نمای اسپایدر
  • مقاومت در برابر نیروی زلزله از طریق امکان حرکت پنل‌های شیشه در روتل ها
  • دیتیل پیچیده بازشو
  • نیاز به کنترل مداوم جهت اجرای صحیح آب‌بندی
  • نیاز به محاسبات سازه و کنترل توسط مهندسین عمران در مقایسه با سیستم‌های مشابه مانند کرتین وال که نرم فزار ساده محاسباتی دارند

انواع شیشه اسپایدر

در این روش خرپا فلزی جهت تحمل بار مرده و بار دینامیکی طراحی شده و اسپایدرها با جوش یا پیچ بر روی این سازه نشسته و بار را منتقل می‌کنند. محاسبه خرپای اینچنینی بسیار ساده بوده و تولید این‌گونه خرپا نیز به سرعت انجام می‌پذیرد. می‌توان آن رارنگ پادرکوتینگ نمود و محاسبان ایرانی شناخت خوبی از عملکرد آن دارند.

در این روش سازه‌ای از کابل به صورت کراس و تور یا خرپا وظیفه تحمل بار و انتقال آن به تکیه گاه‌ها را بر عهده می‌گیرد. ویژگی خاص این‌گونه نما زیبایی منحصر به فرد آن می‌باشد. محاسبه این مدل سازه‌ها پیچیده بوده ولی شرکت‌های معتبر ایرانی و خارجی قادر به انجام محاسبات و طراحی این گونه سازه‌ها می‌باشند. تولید این قطعات هنوز در کشور امکان‌پذیر نیست و معمولاً در به کشور چین یا ترکیه سفارش داده میگردد.

سازه‌های اسپیس فریم (space frame) فرم‌های هندسی منظمی می‌باشند که به‌طور متحد در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. با ترکیب اسپیس فریم می‌توان سازه‌های متنوعی را با سرعت بالا و به صورت پیش ساخته ایجاد نمود. اسپیس فریم‌ها به وسیله بست، گوی یا قطعات جوشکاری شده به یکدیگر متصل می‌گردند و شکل و سازه محکم و زیبایی را خلق می‌کنند که به واسطه شکل و ساختار هندسی خرپایی و تحمل کردن نیرو در جهات مختلف باعث استحکام سازه می‌گردد و برای ساخت انواع فضاها از قبیل دیواره سالن‌ها، سقف اسکای لایت و غیره کاربرد دارد.

در این نوع نما انتقال بار به سازه توسط یک تیغه شیشه‌ای دو یا سه لایه صورت می‌گیرد. حاصل کار ظرافت و زیبایی و شفافیت فوق‌العاده می‌باشد. با توجه به شیشه ای بودن سازه این نوع پوسته‌ها باید دقا فراوانی در طراحی آن‌ها نمود تا با ضوابط وآیین‌نامه‌های ایران در مورد زلزله قابل دفاع شوند.

سوال دارید؟ با ما تماس بگیرید:)

66010017 66023214