در اتوماتیک اسلایدینگ

درب اتوماتیک

درب‌های خودکار یا اتوماتیک به درهایی گفته می‌شود که باز و بسته‌شدن در آن‌ها به صورت خودکار انجام می‌گیرد و نیازی به دخالت انسان نیست. نسل ابتدایی درب اتوماتیک در دهه هفتاد میلادی توسط یک دانش آموز اهل اوهاییر آمریکا ابداع شد.

بسیاری معتقد بر این هستند که سر منشأ این ایده، تبدیل انرژی بخار، خواص هوا و گاز به انرژی حرکتی بود که در ۲۰۰۰ سال پیش توسط هرون فیزیکدان و ریاضیدان بزرگ یونانی در اسکندریه مطرح شده‌است.

از مزایای استفاده از این درها آسان‌تر شدن ورود و خروج افراد (به‌ویژه برای افراد ناتوان، مسن و معلول) است. همچنین با استفاده از آن‌ها در مکان‌های پر رفت‌وآمد می‌توان تا ۳۵ یا ۵۰٪ در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد. معمولاً می‌توان سرعت باز و بسته شدن این درها را با توجه به نیاز محل، شدآمد، فصل سال یا ساعت‌های شبانه‌روز تنظیم کرد.

در اتوماتیک چرخان

معرفی درب های اتوماتیک 

تصور مراکز خرید و تفریحی و دفتری مدرن ، مجتمع های پزشکی و مراکز بزرگ تفریحی بدون عنصر آشنایی مانند درب های اتوماتیک دشوار است. بازدید کنندگان همیشه هنگام ورود به مراکز بزرگ با درب های اتوماتیک ملاقات می کنند که سهولت حرکت را فراهم می کنند و بخش مهمی از ورودی های مراکز مختلف هستند ، که نه تنها عملکردی موثر بلکه زیبایی نیز دارند.

درب های کشویی اتوماتیک بهترین گزینه برای گذرگاه هایی با ابعاد بزرگ و ساختمانهایی با گردش زیاد بازدید کننده است. هر سازه ای توانایی تحمل چنین بار شدید را ندارد ، بنابراین دوام زیادی نخواهد داشت. سیستم های دارای درایو اتوماتیک از این نظر بسیار سودمند هستند ، زیرا عملکرد باز و بسته شدن اتوماتیک می تواند به طور قابل توجهی عمر واحد درب ها را افزایش دهد.

درب اتوماتیک

ویژگی های اصلی و طراحی درب های کشویی اتوماتیک

تصور مراکز خرید و تفریحی و دفتری مدرن ، مجتمع های پزشکی و مراکز بزرگ تفریحی بدون عنصر آشنایی مانند درب های اتوماتیک دشوار است. بازدید کنندگان همیشه هنگام ورود به مراکز بزرگ با درب های اتوماتیک ملاقات می کنند که سهولت حرکت را فراهم می کنند و بخش مهمی از ورودی های مراکز مختلف هستند ، که نه تنها عملکردی موثر بلکه زیبایی نیز دارند.

درب های کشویی اتوماتیک بهترین گزینه برای گذرگاه هایی با ابعاد بزرگ و ساختمانهایی با گردش زیاد بازدید کننده است. هر سازه ای توانایی تحمل چنین بار شدید را ندارد ، بنابراین دوام زیادی نخواهد داشت. سیستم های دارای درایو اتوماتیک از این نظر بسیار سودمند هستند ، زیرا عملکرد باز و بسته شدن اتوماتیک می تواند به طور قابل توجهی عمر واحد درب ها را افزایش دهد.

ویژگی اصلی درهای کشویی اتوماتیک این است که برگ درب در آنها به دلیل کار یک درایو برقی حرکت می کند ، که می توان آن را “قلب” کل سیستم نامید. با نزدیک شدن فرد ، سیگنالی از حسگری که سیستم با آن مجهز شده دریافت می کند و ارسی را حرکت داده و درب ورودی را باز می کند.

بسته شدن طبق همان اصل صورت می گیرد: اگر برای مدتی سنسور حرکت را تشخیص ندهد ، وب به موقعیت اصلی خود تغییر مکان می دهد. عناصر اصلی سیستم عبارتند از:

برگ و نگهدارنده درب ؛

راهنماها و غلطک ها برای مکانیزم باز و بسته شدن

سیستم تجهیزات اتوماتیک

در مورد نگهدارنده درب ، در بعضی از آنها ممکن است متفاوت به نظر برسند: همه چیز به محل نصب سازه بستگی دارد. اگر این انبار یا مجتمع گاراژ باشد ، از فلز برای ساخت آنها استفاده می شود و ارسی را هم کرکره ای یا به صورت مشبک می سازند.

نگهدارنده درب ، که در ساختمانهای عمومی و تجاری نصب می شوند ، از شیشه و آلومینیوم با مقاومت بالا ساخته شده اند که به عنوان یک قاب عمل می کنند. شیشه می تواند شفاف یا مات باشد ، با استفاده از فن آوری های مختلف تزئین شده: مات ، حک شده و … به منظور ایجاد حداکثر راحتی برای بازدید کنندگانی که از درهای کشویی عبور می کنند ، مکانیزم بازشو منحصراً از بالا قرار دارد.

وقتی در پایین قرار بگیرد ، از زمین بیرون می زند و به سرعت کثیف می شود ، که باعث شکستن و خراب شدن سریع آن می شود.

نحوه ی کارکردن تجهیزات اتوماتیک در درب های کشویی به شرح زیر است:

درب اتوماتیک

۱.سنسورهای حرکت مادون قرمز : عملکرد آنها این است که با فعال کردن اتوماسیون حرکت برگ درب ها، برگ به نزدیک شدن بازدید کننده واکنش نشان می دهد. پس از رفتن بازدید کننده ، به طور خودکار بسته می شود.

۲.فتوسل های امنیتی : به دلیل توانایی احساس کردن حضور یک بازدید کننده در درب ، خطر محکم شدن را از بین می برند و اجازه نمی دهند درب بسته شود.

۳. قفل الکترومکانیکی: به شما امکان می دهد در ساعات غیر کاری برگ درب ها را در موقعیت بسته مسدود کنید ، به استثنای امکان لغزش دستی.

۴.باتری اضطراری : حتی در صورت قطع منبع تغذیه ، عملکرد درب را در حالت خودکار تضمین می کند.

۵. انتخاب حالتهای کار : امکان انتخاب حالتهای عملکرد درب و شروع آنها را فراهم می کند.

جوانب مثبت و منفی درب های کشویی اتوماتیک

شاید تنها عیب قابل توجه سیستم های کشویی اتوماتیک قیمت بالای آنها باشد. علاوه بر این ، آنها به تعمیر و نگهداری منظم و به موقع نیاز دارند. در عین حال ، آنها بسیار قابل اعتماد هستند و به همین دلیل نصب آنها در تسهیلات با مراجعه کنندگان زیاد توصیه می شود. در آنجا ، هزینه های بالای آنها و هزینه های خدمات آنها به طور کامل پرداخت خواهد شد.

درک این نکته مهم است که اگرچه چنین سازه هایی باعث صرفه جویی در فضا می شوند ، اما هنگام باز شدن باید فضای کافی برای جابجایی بوم ها وجود داشته باشد. به طور معمول ، گروه های ورودی در ساختمان های بزرگ عمومی آنها را دارند.

سیستمهای خودکار نه تنها در آنها ، بلکه در داخل ساختمانها برای منطقه بندی فضاهای با اندازه بزرگ یا تقسیم آنها به بخشهای جداگانه قرار می گیرند.

یکی از مزایای درب های اتوماتیک قابلیت انعطاف پذیری آنهاست. در صورت لزوم ، آنها می توانند نه تنها به برگهای اضافی درب ، بلکه همچنین با عناصری مانند عبور و دیوارهای کناری مجهز شوند ، در نتیجه ابعاد آنها افزایش می یابد. در مورد سایر مزایای درب های اتوماتیک ، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اطمینان از سطح بالایی از ایمنی برای بازدیدکنندگان با از بین بردن خطر آسیب دیدن دست یا پای آنها با ارسی.

ایجاد حرکت مناسب برای افراد معلول .

حمل و نقل راحت برای خریداران سوپرمارکت که سبد خرید مواد غذایی را حمل می کنند و همچنین زنان با کالسکه.

در مکان هایی که تعداد زیادی بازدید کننده دارند ، ازدحام و تأخیر در ورود و خروج از بین می رود.

اطمینان از نگهداری از دمای مطلوب در اتاق به دلیل بسته شدن به موقع و ویژگی های عایق حرارتی عالی .

درب اتوماتیک
درب اتوماتیک

سازگاری با دزدگیرها و سیستم های کنترل الکترونیکی همچنین امکان مقاوم سازی با قفل های الکترونیکی و دوربین های فیلمبرداری و سایر دستگاه ها .

حرکت آرام و سریع برگهای درب ، به دلیل طراحی متفکرانه برای عملیات باز و بسته شدن

قابلیت اطمینان و یک دوره کار طولانی به دلیل از بین رفتن عامل انسانی، به طور متوسط ​ عمر مفید درب های اتوماتیک 80 درصد بیشتر از درب های معمولی است.

انواع درب های کشویی اتوماتیک کدامند؟

از آنجا که درهای ورودی که در آن نصب شده اند ، به طور معمول ، ابعاد غیر استاندارد دارند ، ساخت سیستم های کشویی اتوماتیک با توجه به پروژه های جداگانه انجام می شود. خود این طرح ها می توانند از انواع زیر باشند:

استاندارد ، باز شدن به دلیل جابجایی بوم ها در جهات مختلف در یک خط مستقیم رخ می دهد.

گوشه ای ، برگهای درب نسبت به یکدیگر در یک زاویه قرار دارند و با باز شدن ، در صفحات مختلف جابجا می شوند.

شعاعی ، بوم ها به گونه ای خم می شوند که نیم دایره را تشکیل می دهند و در امتداد راهنماها حرکت می کنند که منحنی نیز هستند.

تلسکوپی و گردان ، هنگام باز شدن  برگهای در پشت سر یکدیگر حرکت می کنند ، بنابراین به فضای دیوار احتیاج ندارند.

درب های اتوماتیک در چه حالت هایی کار می کنند؟

همانطور که قبلاً ذکر شد ، یکی از عناصر سیستم تجهیزات اتوماتیک برای این نوع درها ، کلید حالت کار است که به شما اجازه می دهد عملکرد سازه را در چارچوب مشخص شده تنظیم کنید. مجموعه اصلی حالت های درب ها به شرح زیر ارائه می شود:

“اصلی”‌ : این گونه کار می کند که وقتی بازدید کنندگان از خیابان و محل به درب ها نزدیک می شوند ، بوم ها جابجا می شوند.

“یک طرفه” : فقط اگر بازدید کننده وارد یا خارج شود ، برگ درب جابجا می شود. این روش به شما امکان می دهد جریان ها را تنظیم کنید و ازدحام را از بین ببرید.

“کاملاً باز” یا “تابستان” : بوم ها همیشه باز هستند.

حالت “زمستان” :برگهای درب به منظور جلوگیری از اتلاف گرما ، به عرض کامل باز نمی شوند.

“بسته” : فقط در صورت دریافت سیگنال از صفحه امنیتی ، درها قابل باز شدن هستند.

با این حال ، اینها از پارامترهای سیستم های خودکار که می توانند متناسب با نیازهای مالک تنظیم شوند ، فاصله زیادی دارند. همچنین می توانید مسیری را که حسگرهای حرکت بازدید کننده را تشخیص می دهند ، سرعت باز و بسته شدن درب و زمان بسته شدن آنها در پشت بازدید کننده را تنظیم کنید.

در اتوماتیک منحنی
درب اتوماتیک لولایی

تاریخچه درب های اتوماتیک

تاریخچه درب های اتوماتیک ، هر چقدر تعجب آور به نظر برسد اما ، به بیش از 2000 سال بر می گردد. اولین درب این چنینی توسط دانشمند یونانی باستان هرون اسکندریه در قرن 1 قبل از میلاد اختراع شد. البته از مفهوم مدرن “درب اتوماتیک” فاصله زیادی داشت ، اما پس از آن این طراحی تقریبا جادویی در نظر گرفته شد. خود مخترع آن را “ماشین شماره ۳۷” نامید.

   در آن روزها بیشترین بازدید از اماکن مذهبی بود و او اولین بار در همین اماکن مذهبی بود که فرزند فکری خود یعنی ماشین ۳۷ را نصب کرد. کشیش ها به همراه کشیش بزرگ به معبد نزدیک شدند. قبل از شروع خدمت ، کشیش همیشه آتش قربانی را بر محراب روشن می کرد.

لوله های مخصوص ، کانتینرها و مقیاس های مختلف در زیر زمین قرار داشتند ، هنگامی که آتش روشن شد ، آنها کار خود را آغاز کردند. تا لحظه باز شدن درها ، کشیش به خدایان قربانگاه قربانی می داد. اگر درها باز می شدند به این معنا بود که ، خدایان نذورات را پذیرفتند و خدمات را برکت دادند.

اما این اتفاق افتاد که درها برای اولین بار باز  نشدند ، سپس به مردم گفته شد که خدایان عصبانی هستند ، آتش را خاموش کردند ، پیشکش های جدید جمع آوری کردند و روش را تکرار کردند.

وقتی گرم شد ، هوا با آب وارد ظرف شد ، آب به نوبه خود در یک بشکه معلق از طناب ریخته شد. هنگام پر کردن ، انشعاب پایین رفت و با کمک طناب ، استوانه ها را چرخاند که مکانیسم های چرخشی را به حرکت در آورد. درها باز شدند.

وقتی آتش خاموش شد ، فشار به حالت عادی بازگشت. آب از انشعاب به داخل ظرف ریخته شد و وزنه تعادل معلق روی طناب ها درها را بست.

   در واقع ، یک مکانیک ساده اما برای آن زمان معجزه بنظر می رسید. البته ، درب های اتوماتیک مدرن را نمی توان با یک جد دور در همان سطح قرار داد ، اکنون کاملا متفاوت است راحت ، ایمن ، قابل اعتماد و کاربردی است.

درب اتوماتیک چرخان
درب اتوماتیک sliding

معرفی انواع درب های اتوماتیک و ویژگی آنها

متداول ترین و در عین حال کاربردی ترین نوع درب اتوماتیک درب های اتوماتیک کشویی است. دامنه کاربرد آنها عملا نامحدود است: چنین درهایی در هتل ها ، فرودگاه ها ، ایستگاه های قطار ، سوپرمارکت ها و سایر ساختمان های عمومی با جریان رفت و آمد زیاد نصب می شوند ، جایی که نیاز اصلی آنها توانایی عبور و مرور فراوان و رفع ازدحام و شلوغی است.

همچنین ، این درها اغلب در تأسیساتی با کنترل دسترسی مورد استفاده قرار می گیرند ، جایی که توانایی شناسایی به وسیله ی عامل تعیین کننده ای نیست ، اما شناسایی افراد ورودی لازم است.

درب اتوماتیک کشویی می تواند تقریباً تمام نیازهای کاربران را برآورده کند. شاید تنها محدودیت در انتخاب آن فضای مورد نیاز باشد تا درهای متحرک بتوانند از هم دور شوند. ابعاد کلی را می توان کاملا آزاد انتخاب کرد و معمولاً توسط ابعاد درگاه مورد نظر کاربران تعیین می شود.

از آنجا که اکثر تولیدکنندگان درایو اتوماتیک درب ریل تا طول 6 متر را بدون اتصال به ریل تأمین می کنند ، می توان به عرض باز شدن درب تا 3 متر دست یافت. ارتفاع عبور توصیه شده 210 سانتی متر است و با در نظر گرفتن ارتفاع درایو 10 الی 20 سانتی متر ، ارتفاع دهانه باید حداقل 230 سانتی متر باشد.

استفاده از درب های کشویی اتوماتیک با ارتفاع بیش از 230 الی 240 سانتی متر به دلیل بادگیر زیاد نامطلوب است. وزن برگهای کشویی عملا نامحدود است: مدل های مدرن درایو عملکرد قابل اعتماد و روان درها را با وزن 220 تا 240 کیلوگرم تضمین می کنند ، یعنی ارسی می تواند از مواد مختلفی ساخته شود.

یک نوع از درب های اتوماتیک درهای کشویی با لولاهای ضد وحشت است، که می تواند در مسیرهای فرار استفاده شود. در حالت عادی ، آنها مانند درهای کشویی معمولی کار می کنند.

هنگامی که از ارس به ارس فشار می آید (در صورت وحشت ، آتش سوزی) ، هم به دلیل داشتن لولاهای ضد وحشت ، ارسی های متحرک و ثابت می توانند مانند درب های چرخشی به سمت بیرون باز شوند و حتی می توانید به صورت دستی  حداکثر عرض ممکن را که تقریباً از عرض باز شده برای ضخامت کل چهار برگ کمتر است جدا کنید. چنین بازشی می تواند به صورت عمدی انجام شود ، عرض عبور در حالت درب کشویی 100 الی 250 سانتی متر است.

هزینه این نوع درب های  حدود 40 درصد بیشتر از هزینه درب های کشویی معمولی با همان اندازه است. اگر فضای کناری موجود برای جدا شدن ارسی کافی نباشد ، می توانید از گزینه درب کشویی تلسکوپی استفاده کنید .

به عنوان مثال ، با عرض دهانه 300 سانتی متر ، طراحی معمول درب کشویی اجازه می دهد تا عرض دهانه (عبور) 150 سانتی متر ، و یک تلسکوپی برای 200 سانتی متر باشد ، اما در این حالت ، ساختار به نظر می رسد ضخیم تر است. بنابراین ، شما باید از درهای تلسکوپی به عنوان درهای خارجی ، به ویژه در مناطقی که برف سنگین دارند و درجه حرارت عمدتا منفی است ، خودداری کنید.

در همان زمان ، باید به یاد داشته باشید که ، در صورت مساوی بودن سایر موارد ، قیمت درب کشویی تلسکوپی حدود 30 درصد بیشتر از حد معمول خواهد بود.

گزینه دیگری برای درب های اتوماتیک وجود دارد ، درب های کشویی که از  درایو تاب درب برای حرکت دادن برگها استفاده می شود. برگهای درب (2 عدد) بر روی کنسولهایی که توسط درایو از بالا چرخانده شده نصب می شوند ، محور چرخش خارج از صفحه برگ درب است.

کف دارای ریل هایی است (تکیه گاه مربع با برش قوس چهارم دایره) که بار سنگین را تحمل نمی کنند. عرض عبور در هنگام استفاده از درب های کشویی فقط 300 الی 400 میلی متر کمتر از عرض دهانه است و می تواند 100 الی 200 سانتی متر باشد. برای مثال ، درها ایده آل برای نصب در دهانه های باریک موجود هستند.

این درها را می توان “کم مصرف” نامید زیرا هنگام کار ، ارسی به فضای کمی در هر دو جهت (عرض و عمق) نیاز دارد. هنگامی که برق خاموش است ، ارسی ها به صورت دستی از داخل باز می شوند (آنها عملاً به عنوان درب دستی تاب دار کار می کنند).

مناسب برای استفاده در مسیرهای فرار هستند. درب ها در حدود 30 الی 50 درصد گران تر از درب های کشویی معمولی مشابه هستند.

طرح های گرد (نیم دایره) و گوشه ای درب های اتوماتیک کشویی ، سلیقه های متقاضی مشتریان و معماران را برآورده می کند . یک درب گرد خوش ساخت بسیار چشمگیر به نظر می رسد ، گرچه هزینه آن 2 یا حتی 3 برابر بیشتر از یک در تخت است.

زاویه قوس برگ درب می تواند تا 1800 باشد. هرچه شعاع درب گرد بیشتر باشد ، برگها آرامتر حرکت می کنند . حداقل شعاع توصیه شده 100 سانتی متر است.

یکی دیگر از انواع درب های اتوماتیک یک درب گوشه ای است که می تواند بین برگهای متحرک زاویه دلخواه داشته باشد ، اگرچه دامنه از 90 تا 135 درجه مناسب به نظر می رسد .

از آنجا که ارسی های موجود در درب گوشه ای صاف می مانند و به عنوان قطعات اضافی ، فقط یک غلتک راهنمای اضافی و یک مهر و موم مخصوص در محل اتصال برگهای متحرک مورد نیاز است ، قیمت چنین دربی تفاوت قیمت ناچیزی تا 10 درصد دارد .

درب های اتوماتیک تابشی معمولاً در مواقعی که امکان نصب درب کشویی وجود ندارد یا در پروژه باید مسیرهای فرار مجهز به درب های تاب دار استفاده شود و همچنین ، یک مزیت بی قید و شرط درایوها برای درب های اتوماتیک ، امکان اتوماسیون سریع و نسبتاً ارزان در درب های تاب موجود است.

در این حالت ، درها می توانند به سمت بیرون و داخل ، چپ و راست باز شوند و درایو را می توان روی برگ درب و روی لنگه و در بعضی موارد نیز زیر کف نصب کرد.

درب های چرخشی می توانند یک برگ یا دو برگ باشند و حرکت برگ به صورت مکانیکی یا برنامه ای هماهنگ می شود. ضرر اصلی سازه چرخشی را احتمالاً باید نیاز به تأمین فضای کافی در مقابل درب برای بازکردن آن و همچنین ناراحتی احتمالی افراد مقابل در هنگام باز شدن آن دانست.

بنابراین ، راه حل ایده آل سازماندهی ترافیک یک طرفه از طریق درب های چرخشی (ورودی و خروجی جداگانه به محل) است.

درب اتوماتیک تلسکوپی