شیشه سکوریت

سکوریت کردن یک فرایند عملیات حرارتی است که بر روی شیشه‌های ساختمانی انجام می‌شود. این فرایند را می‌توان بر روی شیشه‌های رنگی، رفلکتیو، چاپ شده یا لعاب خورده نیز انجام داد. شیشه سکوریت که محصولی از شیشه پنجره، رنگی، رفلکس دار، چاپ شده یا لاکی می‌باشد.

شیشه سکوریت که به عنوان شیشه نشکن نیز شناخته می گردد، تاریخچه ای نسبتا طولانی دارد. اولین شیشه سکوریت تولید شده به تاریخ ۱۹۲۹ میلادی بازگشته و از آن زمان تاکنون پیشرفت قابل ملاحظه ای در زمینه شیشه سکوریت یا شیشه نشکن صورت پذیرفته است.

این شیشه با توجه به مقاومت بالا و ایمنی آن و این که کم ترین خطر را در صورت شکستن داشت و همچنین از مقاومت حرارتی نسبتا بالایی برخوردار بود، توانست در بازار بسیار موفق عمل نماید.

به گونه ای که در حدود ۴۵ سال قبل نهایتا یک کارخانه شیشه سکوریت به نام «میرال» در تهران فعالیت خود را در زمینه تولید این نوع شیشه آغاز نمود. از این رو امروزه این شیشه به نام شیشه میرال نیز در صنعت ساخت شناخته می شود.

دلائل اهمیت شیشه سکوریت

افزایش آگاهی از ایمنی امری ضروری است. اخیراً ، علاقه به ایمنی در ساختمان ها در حال افزایش است. قبل از کاهش تلفات ناشی از حوادث معمول در زندگی روزمره ، از بلایای طبیعی مختلف تا آتش سوزی ، باید قبل از آن پیشگیری های لازم انجام شود.

با افزایش میزان استفاده از شیشه در ساختمان های مدرن ، استفاده از شیشه سکوریت به عنوان اقدامی برای جلوگیری از آسیب های انسانی ناشی از قطعات شیشه به طور فزاینده ای اجباری می شود.

 در مقایسه با بهبود سطح زندگی ، آگاهی ما از ایمنی بیش از حد عقب مانده است و واقعیت ما این است که حتی در مقایسه با کشورهای خارجی ، آگاهی ما از این امر مهم و سیستم های مربوطه بسیار ناکافی است.

به طور خاص ، اغراق نیست اگر بگوییم بررسی میزان ایمنی شیشه سکوریت که برای مصالح ساختمانی ، صنعتی و سایر موارد استفاده می شود و انتظار می رود در آینده به دلیل مزایای زیادی که دارد و از نظر خصوصیات فیزیکی به طور مداوم استفاده شود ، اهمیت بسیار ویژه ای دارد.

شیشه سکوریت

با توجه به افزایش تعداد موارد تصادفات بالا بردن میزان امنیت شیشه سکوریت خودرو ها اهمیت ویژه ای دارد. در امکانات آموزشی ، امکانات چند منظوره و به ویژه وسایل مورد استفاده توسط کودکانی که فعالیت بالایی دارند و همچنین پنجره های بزرگ با تماس زیاد نیاز فوری به استانداردهای ایمنی وجود دارد و بنابراین استفاده از شیشه سکوریت برای موارد ذکر شده ضروری است .

به طور کلی ، درست است که مردم فقط می دانند که شیشه اگر شکسته شود خطرناک است ، ولی در مورد کاربرد های شیشه سکوریت یا ایمنی کمبود آگاهی وجود دارد.

تشخیص اینکه شیشه به خودی خود یک شیشه ایمنی است یا یک شیشه عمومی آسان نیست و اگرچه در اطراف ما رایج است ، اما تا حادثه ای رخ ندهد تا حد زیادی قابل تشخیص نیست ، بنابراین حتی اگر همیشه خطرات وجود داشته باشد ، اغلب نادیده گرفته می شود .

با این حال ، حوادث ناشی از شیشه سال به سال در سراسر جهان در حال افزایش است و آسیب های ناشی از قطعات ثانویه ناشی از شکستن شیشه در حوادث مختلف طبیعی در حال افزایش است.

اگرچه علاقه به ایمنی در سراسر جهان افزایش یافته است ، اما استفاده از شیشه سکوریت در کشور ما به طور قابل توجهی کمتر از کشورهای پیشرفته است ، بنابراین بیشتر در معرض خطرات تصادف ایمنی قرار دارد.

در رابطه با قوانین ساختمانی داخلی ، اخیراً تغییرات برای بالا بردن ایمنی در حال افزایش است. شیشه ، یکی از اجزای اصلی ساختمان ها ، به طور مداوم مسائل ایمنی دیوارهای خارجی ، درها و پنجره ها را افزایش داده است.

در کدهای ساختمانی فعلی ، آیین نامه هایی در مورد استفاده از شیشه سکوریت در ورودی ها و درها وجود دارد ، اما درست است که مفهوم و تعریف شیشه سکوریت نامشخص است. علاوه بر این ، هنوز در بسیاری از مناطق استفاده ی  بسیار کمی در محدوده کاربرد شیشه های ایمنی وجود دارد.

در کشورهای پیشرفته ، استانداردهای استفاده از شیشه های ایمنی بر اساس اهمیت استانداردهای ایمنی برای استفاده از شیشه در ساختمانها وضع شده و مورد استفاده قرار می گیرند و استفاده از شیشه سکوریت در ساختمانها ضروری است .

همچنین تا حدودی در مکانهایی که تعداد زیادی رفت و آمد و بازدیدکننده دارند که به کاربرد شیشه های چند لایه به شدت اهمیت داده می شود . در مناطق آتش نشانی در صورت آتش سوزی  استفاده از شیشه های ضد حریق ضروری است . بنابراین ایمنی در اولویت اصلی است و استفاده از شیشه سکوریت از اولویت های ساخت و ساز ایمن است.

کاربرد شیشه سکوریت

سختی شیشه سکوریت
درب با شیشه سکوریت
شیشه سایز بزرگ در خانه

ساختمانهای داخلی به تدریج در حال مرتفع شدن هستند ، و منطقه استفاده از شیشه های داخلی و خارجی بسیار در حال گسترش است. این بدان معناست که شیشه همراه با ارتقا سطح زندگی به محیط اطراف ما نزدیکتر می شود و مواردی مانند ایجاد دید مناسب که از شفافیت شیشه بهره می برد و حس زیبایی ساختمان را از خارج افزایش می دهد.

اساسی ترین مفهوم شیشه ایمنی این است که بتوان از مردم و اموال مردم در برابر تأثیرات و خطرات خارجی محافظت کند. بنابراین ، می توان گفت اساسی ترین شیشه ایمنی شیشه سکوریت است ، یک نوع شیشه ی ایمنی  که در صورت شکستگی جلوی خطرات و آسیب های شدید را می گیرد .

شیشه های ضد حریق که باعث می شود زمان تخلیه از شعله های آتش در صورت آتش سوزی حفظ شود ، محصولات اساسی شیشه های ایمنی هستند. این زمانی است که مفهوم شیشه ایمنی در حال گسترش است و اساساً محصولات شیشه ایمنی در موارد خارج از ساختمان هم استفاده می شود.

علاوه بر این ، شیشه سکوریت به تدریج به بخشی اساسی از محصولات شیشه ای برای استفاده داخلی تبدیل می شود.

شیشه سکوریت شیشه ای است که با گرم کردن یک شیشه ورق قالب تا 500 الی 600 درجه سانتیگراد نزدیک به دمای نرمش و خنک کردن سریع آن با هوای خنک کننده فشرده ، تقویت می شود. در مقایسه با شیشه های معمولی ، مقاومت خمش 3 تا 5 برابر ، مقاومت در برابر ضربه 3 تا 8 برابر است و مقاومت آن در برابر حرارت نیز عالی است.

به طور خاص ، شیشه سکوریت دارای مقاومت در برابر حرارت است که می تواند دمای حدود 200 درجه را تحمل کند ، در حالی که احتمال آسیب رسیدن به یک شیشه صفحه معمولی در دمای حدود 60 درجه وجود دارد.

دلیل محبوبیت این نوع شیشه به عنوان مصالح ساختمانی و مواد داخلی و خارجی این است که در برابر ضربه و دما محکم است و همچنین از شیشه های تخت معمولی ایمن تر است. حتی اگر در اثر ضربه زیاد آسیب ببیند ، تیز نیست و با شکستن تبدیل به ذرات کوچک با لبه ها کند می شود و خطرات ناشی از آن کاهش میابد.

به همین ترتیب ، آسیب شیشه را به دلیل استحکام بالای آن در مقایسه با شیشه عمومی کاهش می دهد و می تواند از آسیب ثانویه مانند بریدگی ناشی از ترکش حتی در صورت آسیب دیدن در اثر ضربه زیاد جلوگیری کند ، بنابراین اگر اساسی ترین ایمنی را انتخاب کنید بهترین شیشه برای مصارف معماری ، شیشه سکوریت خواهد بود.

این نوع شیشه ایمنی از مقاومت بالایی برخوردار است ، اما هنگام شکسته شدن ، قطعات به صورت دانه های ریز خورد می شوند و جلوی ایجاد زخم و خراش را میگیرند.

کاربرد شیشه سکوریت  ، که به عنوان اساسی ترین محصول برای شیشه ایمنی شناخته می شود ، به تدریج در حال افزایش است. بر این اساس ، تعداد تولید کنندگان داخلی این نوع شیشه به سرعت در حال افزایش است.

درست است که تقاضا برای شیشه ایمنی بطور مداوم در حال افزایش است ، اما همانطور که تعداد تولیدکنندگان شیشه ایمنی به سرعت در حال افزایش است ، رقابت بیش از حد بین شرکتها می تواند کیفیت را پایین آورده و باعث ایجاد نگرانی شود.

با گسترش اخیر معرفی کوره های سکوریت ، بسیاری از کوره های سکوریت از نوع همرفت با قابلیت پخش بسیار عالی در حال نصب هستند که پایه تولید شیشه سکوریت با کیفیت هستند. این سیستم به سیستمی تبدیل می شود که برای کیفیت بالا از طریق پردازش محصولاتی که دارای ویژگی های پیچیده ای مانند ایمنی هستند، مناسب است.

شیشه سکوریت چند لایه

شیشه سکورت لایه دار

به این ترتیب حتی اگر شیشه ایمنی در اثر ضربه شدید آسیب ببیند ، از شیشه معمولی ایمن تر است ، قطعاتی از آن ریخته می شود اما فاقد لبه های برنده هستند البته خطر کمی هم دارند. بنابراین شیشه ایمنی که بتواند به طور کامل از آسیب دیدگی ثانویه توسط چنین قطعات شیشه ای جلوگیری کند ، شیشه سکوریت چند لایه هستند.

شیشه چند لایه لیوانی است که با قرار دادن یک فیلم پلی وینیل بوتیرال شفاف و قوی بین حداقل دو لایه شیشه ، از بین بردن کامل هوای بین شیشه ها و افزایش دما و فشار برای ایجاد چسبندگی کامل ، ساخته می شود.

قدرت ، و حتی اگر آسیب دیده باشد ، فیلم با جلوگیری از پراکندگی قطعات شیشه ایمن است و از آنجا که نفوذ به اشیا از طریق این نوع شیشه آسان نیست ، می تواند از سرقت جلوگیری کند.

علاوه بر ایمنی ، شیشه های چند لایه دارای عملکردهای پیچیده جلوگیری از جرم ، عایق صدا و محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش هستند.

با نگاهی به کاربرد شیشه های چند لایه ، استفاده از آن در کمتر از یک درصد کل بازار رواج دارد که بسیار ناچیز است. اگرچه آگاهی از ایمنی در حال گسترش است ، قانونی که باید اعمال شود ناکافی است و این برنامه افزایش قابل توجهی را نشان نمی دهد زیرا هزینه ها در مقایسه با شیشه عمومی یا شیشه سکوریت معمولی افزایش می یابد.

با این حال ، با توجه به اینکه بیشتر حوادث ناشی از شیشه به دلیل قطعات ثانویه ایجاد می شود ، لازم است که برای حفظ امنیت تا حد ممکن از شیشه های ایمنی سکوریت چند لایه استفاده شود. به طور خاص ، شیشه های چند لایه فقط نقشی در محافظت از ایمنی ندارند ، بلکه می توانند نقش های مختلفی را در شیشه های معماری ایفا کنند.

و می تواند برای اهداف مختلف اعمال شود. بزرگترین ویژگی های شیشه ایمنی سکوریت چند لایه را می توان در چهار دسته خلاصه کرد: ایمنی ، پیشگیری از جرم ، عایق صدا  محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش.

اول از همه ، حتی اگر شیشه شکسته باشد ، فیلم شیشه را نگه می دارد ، بنابراین خطر تکه تکه شدن وجود ندارد. در پیشگیری از جرم و سرقت ایمن است زیرا حتی اگر یک سارق در طبقه پایین آپارتمان نفوذ کند از این مانع نمی تواند عبور کند.

عایق صدا در مقایسه با شیشه چند لایه معمولی ، عملکرد عایق صدا را حدود ۳۰ درصد بهبود می بخشد و در صورت استفاده از فیلم مخصوص عایق صدا ، کارایی بیشتری دارد. علاوه بر این ، رنگ مبلمان ، فرش ها و پرده ها به دلیل اشعه ماورا بنفش خورشید آسیب می بیند.

در حالی که شیشه عمومی 50 درصد اشعه ماورا بنفش را منتقل می کند اما بلوک های شیشه ای چند لایه ی سکوریت بسته به کیفیت محصول تا 99 درصد بلوک می شود و جلوی عبور اشعه ماورا بنفش را میگیرد، بنابراین برای ایجاد فضای داخلی دلپذیر بسیار عالی و مناسب است.

با استفاده از این نوع شیشه برای جلوگیری از جرم و سرقت ، نیازی به نصب نرده برای ایمنی و میله های امنیتی نیست ، بنابراین می توان از یک دید تمیزتر و جلوه ی زیباتری در نمای بیرونی ساختمان ها برخوردار شد. آرامش و زندگی راحت تری را برای خانواده ها به ارمغان می آورد ، زیرا امکان فرار از سر و صدای اطراف در طبقه پایین آپارتمان ها با استفاده از این نوع شیشه وجود دارد.

بازار فروش شیشه های سکوریت و ایمنی

با وجود مزایای بسیار زیاد هنوز هم بازار شیشه سکوریت و چند لایه به شدت قطبی هستند. به دلیل بالا آمدن زیاد ساختمانهای خانگی ، کاربرد شیشه های ایمنی و سکوریت  در حال افزایش است. با این حال ، این بخشی است که عمدتا در ساختمانهای بلندمرتبه و ساختمانهای تجاری اعمال می شود و کاربرد آن در بازارهای مسکونی عمومی هنوز ناکافی است.

رکود بازار ساختمانهای مسکونی عمومی نیز نقش مهمی دارد. اگرچه ما ضرورت استفاده از شیشه سکوریت را تشخیص می دهیم ، اما واقعیت این است که به دلیل مشکلات مختلف از جمله هزینه های بالا ، این امر مهم در بازار مسکونی نادیده گرفته می شود.

از آنجا که خانه های آپارتمانی زیادی در کشور ما وجود دارد ، انتظار می رود اگر تصور در مورد استفاده از شیشه های ایمنی تغییر نکند ، خطرات زیادی پیش روی زندگی های آپارتمانی است.

در حال حاضر ، شرکت های ساختمانی همچنین در تلاشند شیشه های ایمنی و سکوریت را در بازار مسکونی اعمال کنند و انتظار می رود در آینده با قانونی شدن استفاده از شیشه های ایمنی، توجه به این موضوع افزایش یابد.

به منظور گسترش بازار شیشه های ایمنی و سکوریت ، اعمال اولویت در مناطقی که از نظر ایمنی آسیب پذیر هستند مانند امکانات چند منظوره ، تأسیسات عمومی ، مدارس و سالمندان ضروری است.

بازار فروش شیشه سکوریت

روش ساخت شیشه سکوریت یا ایمنی با مقاومت بالا

اسلایدر شیشه سکوریت
شیشه سکوریت سایز بزرگ
نرده شیشه ای

شیشه دارای شفافیت ، از نظر شیمیایی پایدار است و از مقاومت و استحکام سطح بالاتری در مقایسه با محصولات پلاستیکی عمومی برخوردار است ، بنابراین به طور گسترده ای در زمینه های مختلف مانند شیشه پنجره و شیشه های ساختمان ها و اتومبیل ها استفاده می شود.

علاوه بر این ، رنگ ها و الگوهای مختلفی با استفاده از چاپ و پوشش به سطح شیشه اضافه می شود تا حس زیبایی محصولات را بهبود بخشد و یا به عنوان مواد داخلی کاربردهای گسترده ای را گسترش می دهد.

اخیراً محصولات زیادی تولید شده اند که با تزئین نمای بیرونی محصول با استفاده از یک ماده شیشه ای برای وسایل مختلف خانگی مانند ماشین لباسشویی ، یخچال و تهویه هوا ، عملکرد و ارزش محصول را افزایش می دهند و همچنین عملکرد را بهبود می بخشند. .

با این حال ، از آنجا که شیشه شکننده است ، در اثر ضربات خارجی می تواند به راحتی شکسته شود و با شکسته شدن شدید قطعات و پراکنده شدن برخی از قطعات ، مشکلات ایمنی بوجود می آید.

به منظور اطمینان از این امر ، برخی از محصولات شیشه ای ایمنی تولید شده اند که با پردازش شیشه و فرآیند ذوب با درجه حرارت بسیار بالا و سپس  با استفاده از خنک کننده باد یا تقویت شیمیایی ، مقاومت را تقویت می کنند و با قرار دادن یک فیلم بین شیشه  از پراکندگی قطعات شیشه جلوگیری می کنند.

با این حال ، در مورد محصولات شیشه ایمنی ، استفاده از فناوری تقویت کننده برای محصولاتی که دارای شکل منحنی یا پیچیده هستند و سطح صافی‌ ندارند ، دشوار است و اتصال فیلم برای جلوگیری از پراکندگی را بسیار سخت می کند.

علاوه بر این ، در صورت استفاده از شیشه معمولی برای تکمیل مقاومت ، قطعات شیشه به دلیل بیرون آمدن فشار در داخل شیشه در هنگام شکستگی ، پراکنده می شوند و باعث ایجاد مشکل ایمنی دیگری می شوند.

بر این اساس ، نیاز به روشی برای تولید شیشه ایمن وجود دارد که بتواند از پراکندگی باقی مانده در صورت شکستن جلوگیری کند در حالی که از استحکام شیشه های منحنی یا پیچیده اطمینان حاصل می کند.

تولید شیشه سکوریت یا ایمنی با مقاومت بالا در برابر شکستگی بهتر و پراکندگی کمتر شیشه در هنگام شکستن ، با پوشش دادن و پخت سطح شیشه قالب ریزی شده به اشکال مختلف است.
  • به منظور دستیابی به هدف فوق ، در روش ساخت شیشه سکوریت یا ایمنی ، سطح شیشه به راحتی خیس می شود ، دارای مقاومت و سختی بالا است ، پس از پخت چسبندگی خوبی به شیشه داده می شود و از انتقال نور زیاد جلوگیری می شود. مواد شیشه سکوریت و ایمنی با مقاومت بالا ، ماده کامپوزیتی است که از شیشه و رزین مایع یکپارچه شده است .
  • می توان با پوشش دادن رزین مایع که سفید بودن آن را روی سطح شیشه نشان می دهد ، با اشعه ماورا بنفش یا گرما پخت و تولید کرد.

در این روش رزین مایع شامل هر رزینی است که از بین پایه های اپوکسی ، اکریلیک ، پلی استر و مبتنی بر ملانین انتخاب شده و هر یک از عوامل پخت انتخاب شده از پایه پلی آمین ، پلی آمید و پلی سولفید باشد را می تواند شامل شود.

در روش پوشش شیشه با رزین مایع ممکن است از هر یک از روش های غوطه وری یا روش اسپری استفاده شود.

روش پخت شیشه روکش شده می تواند از پخت حرارتی یا پخت ماورا بنفش استفاده کند.

شیشه پس از پخت ، استحکام بالا ، سختی سطح بالا ، مقاومت شیمیایی ، مقاومت در برابر حرارت و مقاومت در برابر نور با رزین مایع پوشش داده می شود و در نتیجه مقاومت شکستگی شیشه را بهبود می بخشد و در عین حال این اثر می تواند با جلوگیری از پراکندگی بقایای مواد آسیب دیده ، باعث ایمنی محصولات شیشه ای شود.

علاوه بر این ، به دلیل اینکه شیشه با یک رزین مایع پوشانده شده است ، می توان یک محصول شیشه ای را به شکل منحنی یا پیچیده تولید کرد ، مانند درب شیشه ای ماشین لباسشویی یا پوشش جلویی یک تهویه کننده هوا.

شیشه سکوریت با مقاومت بالا ممکن است از طریق مراحل زیر ساخته شود.

در با شیشه سکوریت

مرحله اول مرحله تهیه ماده اولیه به منظور تولید شیشه است و همانطور که به طور کلی مشخص است ، شیشه سکوریت از مواد معدنی طبیعی ساخته می شود.

با جزئیات بیشتر ، سنگ سیلیس یا ماسه سیلیس به عنوان ماده اولیه این شیشه استفاده می شود و مواد اولیه مانند خاکستر سودا ، سنگ آهک ، دولومیت ، فلدسپات ، فراموشی ، بوراکس یا اسید بوریک ، منیزیت ، فلوریت ، اکسید آهن ، و گرافیت و سیاه و سفید کربن شما می توانید علاوه بر این استفاده کنید.

در مرحله دوم ، هنگامی که ماده اولیه شیشه مورد استفاده برای شیشه ایمنی ساخته شده توسط مرحله بعدی تعیین شود ، نسبت ترکیب شیمیایی هر ماده اولیه با توجه به کاربرد مورد نظر از شیشه محاسبه و در دمای بالا ذوب می شود.

در این زمان ، دمای ذوب 1500 درجه سانتیگراد یا بالاتر است و پس از ذوب شدن ، مواد اولیه مخلوط می شوند و یک لیوان همگن را تشکیل می دهند.

در مرحله سوم شیشه مذاب با توجه به هدف قالب گیری می شود. قالب گیری با توجه به نوع و کاربرد محصول در اشکال و روش های مختلف انجام می شود و دمای قالب گیری در 900 ℃ ~ 1200 انجام می شود.

به این ترتیب می توان انواع متنوع شیشه ایمنی متناسب با محصول ، آن را به شکل گرد ، بیضی ، شکل مربع ، مستطیل و شکل پیچیده سطح منحنی تولید کرد.

مرحله چهارم تولید یک محصول شیشه ای با خنک کردن شیشه قالب زده است.

روش خنک سازی آهسته فرآیندی برای تولید یک محصول شیشه ای است که در طی فرآیند خنک سازی با خنک کردن تدریجی شیشه قالب ، به راحتی شکسته نمی شود تا یک تنش یکنواخت در داخل شیشه توزیع شود.

روش خنک سازی می تواند با خنک سازی فوری (خنک سازی سریع) شیشه تشکیل شده توسط فرایند تولید شیشه سکوریت با باد سرد و ایجاد فشار روی سطح شیشه ، مقاومت را تقویت کند.

مراحل بعدی در تشکیل یک رزین مایع است و ممکن است رزین مایع از یک رزین و یک ماده پخت کننده که رزین را تکمیل می کند تشکیل شود.

سپس شیشه در یک محلول رزین مایع غوطه ور می شود (روش غوطه وری) ، یا رزین مایع با استفاده از سطح شیشه اعمال می شود یک تفنگ اسپری. می توان آن را اسپری کند.

در این زمان ممکن است سطح شیشه تمیز شود تا مواد خارجی از سطح شیشه پاک شود و سپس با رزین مایع پوشانده شود و ویسکوزیته رزین مایع با تنظیم نسبت اختلاط رزین و ماده پخت قابل تنظیم است.

اما هنگام استفاده از روش غوطه وری ، ممکن است شیشه به مدت 10 تا 60 ثانیه در یک محلول رزین مایع غوطه ور شود و یک فیلم رزینی با ضخامت مشخص ممکن است روی سطح شیشه پوشانده شود.

مرحله آخر برای تکمیل شیشه پوشش داده شده با رزین مایع است که می تواند در دمای 20 درجه سانتیگراد تا 100 درجه سانتیگراد خشک شود یا با استفاده از دستگاه تابش ماورا بنفش رزین مایع  پخت شود تا در نتیجه یک شیشه سکوریت مقاوم و ایمن تولید شود.